Děti a jejich dědictví po rodičích
I když všechny své děti máte rádi stejně, můžete mít k nim přeci jen rozdílný vztah. Třeba se o vás dcera lépe stará, nebo naopak bydlí daleko a moc se nevídáte. Pak chcete jednoho potomka za svou péči odměnit. Dá se majetek při dědictví rozdělit rozdílně? Nebo dokonce potomkovi neodkázat nic?
Dědická třída potomků
Biologické i adoptované děti patří společně s manželem či manželkou nebo registrovaným partnerem do první dědické třídy. V té každý dědí stejným dílem. Pokud pro případ smrti nepořídíte závěť, vaše pozůstalost bude rozdělena na rovnoměrné díly.
Dejme tomu, že máte nezletilou dceru, dospělého syna a manžela či manželku. V případě vaší smrti by každý z nich dostal svůj podíl domu, auta a rodinné chaty. Poté se mohou všichni dohodnout na rozdělení pozůstalosti, například, že automobil připadne dceři, chata synovi a dům zůstane manželovi.
Dědictví může být občas pěkně komplikované. Zajímá vás cokoliv ohledně dědictví nemovitosti? Obraťte se na odborníky z Avareal.
Každý rodič má závětní svobodu
Dítě je neopominutelným dědicem, který musí dle zákona získat z dědictví svůj povinný díl. U dospělého dítěte činí jednu čtvrtinu a u nezletilého tři čtvrtiny zákonného dědického podílu. Dospělý syn by tak dostal jednu čtvrtinu z dědického podílu, a tudíž jednu dvanáctinu z vaší pozůstalosti. Povinný podíl nedospělé dcery by byl tři čtvrtiny, což je jedna čtvrtina celé pozůstalosti.
Zní to trochu složitě, ale při vypočítávání si můžete pomoci grafem či kalkulačkou. Rozpočítáte si tak hodnotu jednotlivých prvků pozůstalosti. Pokud chcete majetek odkázat nejen své rodině, ale například i přátelům nebo kolegům z práce nějakou drobnost, stačí v pozůstalosti přikázat synovi dědictví v hodnotě jedné dvanáctiny z pozůstalosti a synovi v hodnotě jedné čtvrtiny. Manžel není neopominutelný dědic, a tak mu můžete odkázat majetek dle svého uvážení.
„Já tě vydědím!“
Možná ze srandy, v horším případě vážně, jste jistě tuto větu už někdy slyšeli. Jak to ale funguje v praxi? Děti zůstavitele jsou jedinými neopominutelnými dědici. Význam má vydědit děti, případně jejich potomky, i když o jiných zákonných dědicích můžeme v listině o vydědění výslovně prohlásit, že pozůstalost nenabudou. Ostatní vaše představy o dědictví můžete zapsat do závěti.
Vydědění musíte provést písemně podobným způsobem, jako byste psali závěť. Tedy vlastní rukou, za přítomnosti dvou svědků nebo u notáře. Do listiny zapište konkrétní důvod, proč chcete potomka vydědit, neboť bez něj by byla vůle neplatná. Vydědit potomka můžete zcela, nebo jen zkrátit jeho povinný díl.
Zákonné důvody pro vydědění
Možné je vydědit potomka, který zůstaviteli neposkytl pomoc v nouzi nebo o něj neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl. Důvodem může být i spáchaný trestný čin svědčící o jeho zvrhlé povaze nebo trvale nezřízený život. Neopominutelný dědic může být z vůle vynechán také kvůli tomu, že je nezpůsobilý dědit, má dluhy, nebo máte prokazatelnou obavu, že se pro jeho potomstvo nezanechá povinný díl. Povolené je i vydědění potomka, který neplní vyživovací povinnost ke svým dětem.
Vydědění potomka si dobře rozmyslete. Pokud by vás přežil, nebudou dědit ani jeho potomci, ledaže byste nechali odlišnou vůli. S vyděděním se ovšem jen tak někdo nesmíří a závěť se snaží zneplatnit u soudu. Proto, pokud to myslíte s vyděděním vážně, se doporučují doložit příslušné listiny a důkazy vašeho důvodu. Mohou to například být kopie dopisů nebo e-mailů. Bezdůvodné vydědění může být zneplatněné u soudu a bezdůvodně vyděděný potomek má na povinný díl své právo.
Máte své zkušenosti s dědictvím? Podělte se o ně s námi v diskuzi
Diskuse
Příspěvky diskuse
Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).
-
Dagmar Vinšová 21.04.2021 10:37:00
-
Lenka Staňová 25.09.2020 11:53:57
Dobrý den, naše matka se rozhodla, že daruje bratrovi nemovitost a on se vzdá dalšího dědictví po matce ( další nemovitost), která tím pádem jednou bude má. Kdo ale bude dědit, pokud zemřu dříve , než má matka? Rodina: Matka - Já + bratr . Matka má sestru a bratra. Já mám 2 děti a bratr 3 děti. Děkuji L.
-
Jiří Trnka 16.04.2020 09:34:41
-
Milan Pajer 07.01.2020 10:40:34
Dobrý den,chci se zeptat jak se postupuje v případě když sestra a já jako bratr,máme po dědickém řízení rod.domek napul, s tím že maminka v rod.domku bydlí na dožití.Jde mi o to,že já jako poloviční vlastník se starám o nemovitost a maminku ,která sotva chodí a sestra nejeví žádný zájem, jak o maminku tak o nemoviost.Děkuji za odpověd.
-
Andrea Holinková 11.09.2019 10:47:48
Dobrý den, jsme dvě sestry. Jak se postupuje v případě, že rodiče sepíší za života závěť a odkáží většinu majetku pouze jednomu dítěti. Lze to vůbec takto udělat? Sestra žije na Šumavě s rodinou, za rodiči jezdí 2x do roka. Já žiji s rodiči v jednom městě, ale nemáme ideální vztahy. I když se je snažím navštěvovat. Je možné, že by mě rodiče jako dceru obešli, popř. neodkázali mi nic, jak se lze proti tomu bránit? A je možné, že můžou svůj majetek ještě za života převést na nezletilého vnuka? Děkuji za odpověď.
-
Lenka Šebestová 28.11.2018 18:59:27
Zemřel jeden z manželů, dědictví má být rozděleno podle zákona mezi pozůstalého manžela a dvě děti. Syn se dědictví zřekl ve prospěch pozůstalého rodiče, dcera chce vyplatit (je pod vlivem svého chamtivého manžela). Spadne toto dědictví do společného jmění manželů? Nebo to jde nějak ošetřit? Tato dcera totiž podepsala předmanželskou smlouvu ve smyslu, že při případném rozvodu nedostane ani korunu. Jsme z této situace všichni špatní...(že si zeťák dělá nároky na toto dědictví...)