Zima a vlhko vlezou všude. Zateplete proti nim svůj dům
Víte, kde se bere vlhkost a zima ve vašem domě? I neviditelné škvíry mohou ve vašem domě nadělat paseku. Víte, jaké jsou možnosti zateplení podkroví a co je provětrávaná fasáda? Vhodně zvolené zateplení v domě ušetří práci i peníze za topení a navíc v něm bude útulněji.
Vlhký dům s sebou přináší mnoho nepříjemností, jako alergie, plísně a zimu. Navíc se všemi otvory v domě unikají ven peníze za zbytečně použité energie. Je proto lepší dbát na lepší izolaci celého domu, od podkroví až po fasádu.
Vlhkost leze oknem
Říkají vám něco orosená okna, mokrý parapet a plesnivé zdi kolem? Jestli ano, tak máte s největší pravděpodobností špatně zaizolovaná okna. Tabule má kvůli nízké teplotě vytváří chlad, který vnímáme a který nám ubírá teplo v místnosti. Pokud okno špatně izoluje, tak teplo také uniká ven. V běžných, 5 až 10 let starých oknech se nachází dvojsklo, ve kterém je vzduchová komora. V té se předává tepelná energie a studený vzduch ochlazuje vnitřní tabuli skla. Problém je, že starší plastová okna neunesou tíhu trojskla, které by kondenzaci vyřešilo.
Okna se rosí kvůli nízkým teplotám, které vlivem teplého vzduchu vevnitř místnosti kondenzují.
Řešením problému s okny nemusí být nákladná a namáhavá přestavba celých oken. Postačí výměna starého skla za dvojsklo s meziskelnou tepelnou fólií mezi dvojsklem. Fólie meziskelný prostor rozdělí na dvě samostatné komory, čímž se zamezí proudění studeného plynu na vnitřní sklo. Navíc je transparentní a její přítomnost zaznamenáte jen v pozitivním směru.
Když se vlhko plazí kolem dveří
Zejména starší dveře bývají příčinou úniku tepla z vnitřních prostorů. Často jsou problémové nejen vchodové dveře, ale také dveře od komory, sklepa nebo balkonu. Pokud nechcete dveře vyměňovat za nové, máte několik možností. Nejlacinější je izolační páska, kterou lehce připevníte kolem dveří. Je však třeba ji pravidelně kontrolovat, zda těsní správně. Když vám fouká pode dveřmi, možným řešením může být vyšší práh. Prodávají se rovněž těžší polštáře ke dveřím, které zamezí profuku.
Jak zateplit podkrovní byt?
Podkrovní byty bývají mnohdy špatně zateplené. Dochází tak ke zbytečnému úniku tepla a je těžké v takovém bytě udržet stálou teplotu. Zateplení podkroví pomůže snížit spotřebu energií až o 60%, navíc zamezí vlhkým zdem a plísním. Při zateplování podkrovního bytu se nabízí mnoho možností. Střecha musí sloužit jako tepelný izolační prvek. Konstrukci krovu nese dřevo, ocel nebo železobeton, u rodinných domů se jedná nejčastěji o dřevo. Při izolaci je vhodné brát v potaz vlastnosti jednotlivých materiálů a jejich spolupráci po zateplení. Je nutné izolovat i samotné trámy, aby nedošlo ke vzniku tepelného mostu, který je příčinou úniku tepla z interiéru.
K izolaci můžete použít mnoho materiálů, od klasického pěnového polystyrenu, přes celulózu až po ekologické konopí, které neobsahuje přídavné látky, které by poškozovaly přírodní prostředí.
Když je třeba obléct dům
Při výběru fasády pro váš dům máte vícero možností. Můžete svůj dům opatřit moderní fasádou, která udělá i ze staršího domu moderní sídlo, nebo se spolehnout na klasiku. V případě, že přeci jen chcete něco „lepšího“, poohlédněte se po porcelánových, keramických nebo dřevěných fasádách. Při dobré kvalitě vám tyto fasády budou sloužit až několik desítek let a jsou téměř bezúdržbové. Občas je stačí opláchnout vodním proudem, a pokud se přeci jen stane, že se nějaká deska poškodí, lze ji bez problémů vyměnit za novou.
Dalším typem fasád mohou být například odvětrávané fasády. Provětrávaná fasáda bude krásným tepelným izolantem vašeho domu. Tento typ fasády je určen zejména pro starší typ budov, které mají problém s nadměrnou vlhkostí a nemají vyřešený způsob odvětrávání. Mezera mezi obvodovou zdí a izolací totiž zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu. Její životnost navíc dosahuje až půl století a prodlužuje životnost celé stavby.
Máte zkušenosti se zateplováním? Napiště nám do diskuze.
Diskuse
Příspěvky diskuse
Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).