Zjistěte vše o zateplení minerální vatou
Uvažujete o zateplení domu, které vám ušetří nemalé peníze za energie? Pak zvažte všechny své možnosti. Již dříve jsme pro vás popsali výhody zateplení polystyrenem, informovali jsme vás o revolučním Lupothermu a nyní se podíváme na zoubek zateplení minerální vatou.
Několik slov o minerální vatě
Fasády domu se nejčastěji zateplují polystyrenem nebo minerální vatou. A v dnešním článku se zaměříme právě na zateplení fasády vatou. Vata nebo také vlna se vyrábí z vláken minerálního původu. Rozeznáváme vatu skelnou, na jejíž výrobu se používá písek a sklo, nebo vatu kamennou, která se vyrábí z čediče, diabasu a tzv. vysokopecní strusky. Do jednotlivých typů vaty nemusíme více zabředávat, záleží spíše na možnostech jejich použití.
Minerální vata se využívá zejména pro zateplování fasád výškových a veřejných budov. Své uplatnění najde také u rodinných domů, avšak u nich bývá častější zateplení polystyrenem. Záleží ale na konkrétní stavbě a vašich potřebách. Vhodný způsob zateplení minerální vatou nebo polystyrenem si proto nechte poradit od specialistů na realizace fasád a zateplování domů.
Výhody vs. nevýhody zateplení minerální vatou
|
|
Už jsme pro vás popsali zateplení stavby polystyrenem a dokonce také Lupotherm: Skvělou alternativu k zateplení domu polystyrenem či vatou. Nyní je tedy na vás, zvážit všechna pro a proti.
Pracovní postup při zateplení minerální vatou
- Před samotným zateplováním je třeba připravit podklad, aby byl suchý a zbavený veškerých nečistot a uvolněných částí. Z objektu sundejte například i hromosvody, okapy, větrací mřížky apod.
- Následně přichází na řadu penetrace stěn, aby lepící vrstva nové fasády dokonale přilnula.
- Po tomto ošetření konstrukce už můžete začít s instalací soklových lišt po obvodu stavby. Do těchto lišt pak vkládejte izolační minerální vatu.
- Minerální vata se lepí odspodu nahoru pomocí stěrkového tmelu a zároveň se kotví s pomocí talířových hmoždinek s trnem.
- Jakmile je izolace na místě, na celou plochu naneste odshora dolů v několika vrstvách stěrkový tmel a do této vrstvy vtlačte perlinku.
- Jakmile stěrka zaschne, můžete stavbu omítnout. Předtím ale ještě použijte penetraci.
- Nakonec můžete zatmelit spáry kolem oken a provést potřebné klempířské práce.
Tento způsob zateplování je tzv. kontaktní. Zvážit ale můžete ale i provětrávanou fasádu, při níž se izolant vkládá do roštu. Tento rošt vytvoří mezi domem a fasádními panely vzduchovou mezeru, která prouděním vzduchu zamezuje vlhnutí stěn a tvorbě plísní. Provětrávané fasády se proto uplatňují v domech, kde je zvýšená vlhkost.
Máte dům zateplený minerální vatou? Napište nám do diskuse pod článkem, proč jste se rozhodli právě pro tento typ izolantu.
Diskuse
Příspěvky diskuse
Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).
-
Gabriela Nagláková 16.11.2020 18:33:25
-
Petr Bílý 02.12.2015 10:18:29