Vše, co jste chtěli vědět o srubových domech
Srubový dům je výsledkem mistrovské práce tesařů, truhlářů a stavitelů. Tato 100% přírodní stavba vnese do vašeho života nový prvek a může zapříčinit naprostou změnu životního stylu. Pro krásu srubu jsme ale ochotni toto "riziko" podstoupit.
Jak se staví srub
Srubové domy, nebo chcete-li dřevěné domy, se na našem území stavěly již od středověku. Jejich stavba byla oblíbená zejména pro svou rychlost, tepelně-izolační vlastnosti a nízkou cenu. Velkou nevýhodou ale bylo rychlé šíření požárů, a proto byly sruby a dřevěné domky nějakou dobu zakázány.
Dnešní technologie výstavby se ale posunula o neuvěřitelný kus dopředu, a tak můžeme říci, že z hlediska požární bezpečnosti se srubové domy a dřevěné domy rovnají domům zděným.
Technologie výstavby moderních srubových domů:
- Norská technologie - při stavbě se používají klády opracované z obou stran, jejichž povrch je hladký a rovný. Používá se tzv. norský spoj, který zajistí, že se při sesychání dřeva zaklíní dvě rohové klády do sebe a zabraňují tak deformaci materiálu. Hranoly jsou ve svislém směru propojovány dřevěnými kolíky, díky kterým jsou stěny rovné a hranoly nevybočují. Menší nevýhodou této stavby je nutnost technologické přestávky, která může být až 8 měsíců. Je nutná kvůli sesychání dřeva a sesedání hranolů. Poté následuje zaměření stavebních otvorů.
- Kanadská technologie využívá při stavbě srubových domů kmeny, které se pouze zbaví kůry. Vznikají spoje bez mezer a stěna tak působí celistvě. Díky unikátnímu tvaru stěny je každý srubový dům originál. Stavba má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Široké masivní stěny ani v krutých mrazech nepromrzají. Dřevo vytváří uvnitř domu příjemné a zdravé klima a zabraňuje tvorbě plísní.
Srubové domy a protipožární ochrana
Sníte o srubovém domě, ale neustále kolem sebe slyšíte, že jsou lehce hořlavé? Nenechte se zviklat. Pokud přece jenom dojde k požáru, ve většině případů je na vinně vadná elektroinstalace. Jako první vzplane nábytek, záclony a další vybavení bytu. Příčinou požáru tedy není dřevěná konstrukce. Jakmile začne hořet srubový dům, povrch masivních klád zuhelnatí a již do dřeva nepropouští tolik kyslíku. Hoření se tedy naopak zpomaluje. I ve srubovém domě je ale nutné dodržovat zásady požární bezpečnosti. Doporučujeme vám pořídit si například revizní požární dvířka k elektrickému rozvaděči, které omezí riziko šíření požáru.
K odvodnění zpevněných ploch, například zahrady nebo okolí vašeho srubu, nezapomeňte instalovat kvalitní odvodňovací systémy. Na výběr máte plastové či betonové žlaby, které spolehlivě odvádí nadbytečnou dešťovou vodu z vašeho pozemku.
Diskuse
Příspěvky diskuse
Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).