Průvodce katalogem nových rodinných domů
Přemýšlíte o novém bydlení? Vyberte si svůj vysněný dům z katalogu rodinných domků. Sestavili jsme pro vás průvodce, na co se v katalogu zaměřit, jak se v něm vyznat a podle čeho vybírat. Dejte pozor! Ačkoliv se vám zdá výběr jednoduchý a říkáte si, že záleží jen a jen na penězích, není to pravda. Neudělejte chybu jako mnoho lidí před vámi! Promyslete dobře každý svůj krok.
Není snadné vybrat si nový rodinný dům. Vždyť se jedná o rozhodnutí pravděpodobně na celý život! Abychom vám to tedy usnadnili, sestavili jsme průvodce katalogem rodinných domů. Na následujících řádcích se dozvíte, jak se v katalogu vyznat, na co se při výběru nového domu zaměřit, a jaké náležitosti případně projednat se stavební firmou.
1. Velikost a dispozice parcely
Jednou z nejdůležitějších věcí na stavbě domu je velikost vašeho pozemku. Pokud máte velkou parcelu (přibližně 500 m2 a více), pak si můžete vybrat klasický dům i bungalov. Jestli je ale vaše parcela menší, pak vám bungalov nedoporučujeme. V takovém případě byste se totiž ošidili o značnou plochu zahrady. S pozemkem také souvisí jeho dispozice, tzn., jestli jde o svažitou nebo rovnou parcelu. Domy stavěné ve svahu bývají zpravidla dražší, než domy postavené na rovině.
Neméně zásadní je také orientace parcely vůči světovým stranám a okolní zástavbě. Váš dům by měl stát ideálně na severní nebo východní straně pozemku, aby na vaši zahradu svítilo co nejvíce slunce. Zvlášť pokud plánujete bazén, je tato orientace důležitá. A s tím souvisí i vstup na pozemek, potažmo do vašeho nového domu. Popřemýšlejte, na jaké straně by byl nejvhodnější.
2. Zastavěná vs. obytná plocha, bytové jednotky atd.
Zastavěná, obytná, užitná, podlahová a bůh ví jaká ještě plocha - kdo se v tom má vyznat? Pamatujte si, že vás zajímá zejména zastavěná plocha, která udává rozměr konstrukce stavby na vašem pozemku. Tato plocha je také uvedena v katastru nemovitostí. A na druhém místě vás zajímá užitná plocha, která značí celkovou plochu všech místností v domě (včetně technického zázemí, komory, sklepa apod.) nebo také obytná plocha, která udává součet ploch všech obytných místností v domě (bez vedlejších místností).
Volba velikosti domu je velmi důležitá a měla by odrážet vaše potřeby i potřeby vaší budoucí rodiny. Myslete proto nejen na sebe, ale i na své děti a pořiďte dům s dostatečně velkou užitnou plochou a dostatkem úložných prostor a místností. Odrazte se přitom od toho, zda chcete dům patrový, nebo přízemní bungalov. Katalog rodinných domů je obvykle rozdělován podle typu domů, začněte tedy právě tímto výběrem.
Společnost Miloslava Hladíka z Dašic u Pardubic se zabývá stavbou nových rodinných domů na klíč. Postavit dům však můžete i svépomocí. Víte, jaké výhody a nevýhody vám přináší obě varianty výstavby? Přečtěte si i další náš článek Jak postupovat při plánování nového bydlení.
3. Vzhled domu, konstrukční systém a náklady na dům
Dbejte samozřejmě i na estetickou stránku svého vysněného bydlení. V katalogu rodinných domů pečlivě procházejte půdorysy staveb a rozložení jednotlivých místností. Nemá některý dům kuchyni daleko od obýváku? A co koupelna? Není daleko od ložnice nebo dětských pokojíků? Bude se vám chtít běhat po schodech pokaždé, když vaše malé dítko zapláče? Zvládnete samostatně úklid takového domu? Promyslete vše velmi důkladně! Nekupujte zajíce v pytli a nemějte zbytečně "velké oči"!
V neposlední řadě zvažte i energetickou náročnost nového domu. Pokud chcete na energiích opravdu ušetřit, pak vsaďte na nízkoenergetické domy na klíč. Při jejich výstavbě lze často čerpat i různé státní dotace, které zkušená stavební fírma jistě zařídí za vás! A stejně tak vám pomůže i s financováním domu. Nemějte obavy, jen málokdo má po kapsách statisíce a miliony, aby si mohl dovolit rodinný dům. Možností, jak financovat rodinný dům, je několik a s odborníkem určitě projděte všechny.
Plánujete stavět nový rodinný domek? Do stavebního rozvrhu rozhodně nezapomeňte zahrnout i práce ze sféry čištění a regulace vod. Vyberte si kvalitní odvodňovací systém, který spolehlivě odvádí nadbytek dešťové vody a také přečerpávací jímky se jedním až třemi čerpadly.
A co vy? Postavili jste si rodinný domek? Podle čeho jste si ho v katalogu vybrali? Prozraďte nám to v diskusi pod článkem!
Diskuse
Příspěvky diskuse
Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).