Potřebujete k rekonstrukci panelákového bytu povolení? Zjistili jsme to za vás!
Rekonstrukce panelákového bytu se většinou točí kolem přestavby bytového jádra. K tomu ještě výměna podlahových krytin, občas přístavba nebo naopak odebrání příček a nakonec instalace obložkových zárubní. Je na tohle všechno potřeba povolení nebo bude stačit ohlášení? Anebo snad nepotřebujete informovat úřady vůbec? Na následujících řádcích se všechno dočtete.
Běžná přestavba bytového jádra se obejde bez povolení
Běžná přestavba bytového jádra zahrnuje výměnu umakartových stěn za pevné zdivo, přestavbu koupelnového vybavení a montáž nové kuchyně na míru. A tohle všechno se obvykle obejde bez stavebního povolení i ohlášení. Pouze, pokud bydlíte v družstevním bytě, je třeba informovat družstvo. Stavebník přitom samozřejmě musí vždy dodržovat aktuální normy, předpisy, nesmí například ohrozit statiku domu apod. A pokud byste rekonstruovali byt svépomocí, pak si musíte zajistit stavební dozor s příslušnou odborností. Suma sumárum ale povolení nebudete potřebovat, pokud splníte následující podmínky:
- nezměníte způsob užívání stavby (z bytu se nestane nebytový prostor)
- nezasáhnete do nosných konstrukcí objektu (zásahem je i přitížení konstrukce, tedy třeba náhrada příček za těžší)
- nezměníte vnější vzhled budovy
- nebudete zasahovat do životního prostředí
- neohrozíte požární bezpečnost stavby
Kdy bude nutné ohlášení stavby
Z logiky věci ohlásit rekonstrukci bytu v paneláku byste museli, pokud porušíte některou z výše uvedených podmínek. Když se například z bytu stane kancelář, nebo naopak. Nebo když nebudete měnit pouze dispozice domu (příkladem může být propojení koupelny s toaletou), ale zasáhnete do nosných zdí (nosné zdi poznáte ze statického posudku). Vzhled objektu, zásad do životního prostředí a ovlivnění požární bezpečnosti stavby by zase znamenalo vybudování nových oken, světlíků, komínu, nebo jiného způsobu vytápění.
Pokud budete při rekonstrukci bytu spolupracovat s odbornou firmou, se vším ohlášením a povolením vám pomůže a v některých případech i vyřeší veškeré papírování za vás. To je plus oproti rekonstrukci svépomocí.
Kdy bude potřeba povolení stavby
Pokud budete chtít zasáhnout do nosných zdí bytu, nebo porušíte jinou z uvedených podmínek, budete potřebovat stavební povolení. A abyste povolení získali, budete potřebovat v prvé řadě statický posudek, který není zrovna nejlevnější záležitostí. A dále po vás stavební úřad bude chtít celkovou projektovou dokumentaci a další doklady, které ukládá doložit stavební zákon.
Máte zkušenosti s rekonstrukcí bytu v paneláku? Podělte se o ně s našimi čtenáři.
Diskuse
Příspěvky diskuse
Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).