5 věcí, které o 40 % urychlí vaši práci v kuchyni
Stát celé dopoledne u plotny a po zbytek dne uklízet vzniklý nepořádek je hororovou představou každé hospodyňky. Přesto většina z nich tento model aplikuje a ani o tom neví. Začněte v kuchyni pracovat efektivně a získejte tak více času pro vaši rodinu a zájmy!
Nepřizpůsobujte se kuchyni! Ona se přizpůsobí vám
Pokud se chystáte vybavovat novou kuchyň, máme pro vás dobrou zprávu! S naším tipem ušetříte až polovinu času, který jste doposud trávili v kuchyni. Skvělé zprávy máme i pro ty, kteří už mají kuchyň zařízenou. Poradíme vám, jak rozmístit nádobí, protože i to hraje velkou roli v otázce úspory času.
Kuchyň můžeme rozdělit na 5 zón
Každá kuchyň má několik center, která se liší podle činností, které v nich provádíte. Když budete tyto zóny vnímat, jste na půl cesty k výrazné úspoře času.
Zóna vaření/pečení
V této zóně se soustředí (nebo by se měly soustředit) přístroje, které využíváte k tepelné přípravě pokrmů. Své místo zde má sporák, trouba, mikrovlnka a odsavač. Žádný z těchto spotřebičů by od těch ostatních neměl být daleko. V moderních kuchyních se často setkáváme ve sloupcích spotřebičů, které tvoří vestavné trouby, pekárny či vestavné mikrovlnné trouby.
Tak a teď si představme následující situaci. Všechny tyto přístroje máme pěkně pohromadě a potřebujeme hrnec, který jsme si uložili na druhé straně kuchyně.
Potom potřebujeme chňapku, která visí na háčku 6 kroků od sporáku. A právě cesta přes celou kuchyň či oněch 6 kroků pro chňapku jsou těmi největšími zabijáky času. Takových cest je totiž při vaření celá spousta, a aniž bychom si to uvědomovali, strávíme křižováním kuchyně až polovinu času našeho pobytu v kuchyni. Jak z toho ven? Řešení je jednoduché! Uložte nádobí a pomůcky nejblíže ke spotřebiči, se kterým se pojí. V blízkosti vařicí zóny byste tak měli mít:
- pánve a hrnce
- plechy
- dózy s dochucovadly
- chňapky
- kuchařky
- atd.
Zóna přípravná
Pracovní prostor mezi dřezem a sporákem slouží primárně k přípravě a opracování ingrediencí. Zde tedy krájíte, loupete či sekáte. Do této zóny zařaďte:
- nože, vařečky
- prkénka a misky
- drobné elektrospotřebiče
- váhu
- koření
- atd.
Zóna mycí
Centrum mytí není nic jiného než dřez, skříňka pod ním a myčka nádobí. V tomto prostoru umístěte odpadkový koš a nádoby na tříděný odpad.
V blízkosti dřezu uložte:
- mycí a čisticí prostředky včetně kapslí do myčky
- utěrky
- nákupní tašky a sáčky
- atd.
Zóna ukládací
Jak už název napovídá, do této zóny ukládáme věci, které v kuchyni pravidelně používáme. Pro vaši představu, zde by měla být asi třetina veškerých kuchyňských předmětů. Zóna ukládání je výborným místem pro skladování:
- jídelních příborů a nádobí
- skleniček, hrnků
- dóz na uchování potravin
- zřídka používaných elektrospotřebičů
Zóna zásobovací
Ne, toto není příjezdní rampa pro náklaďák, ale místo, kde byste měli skladovat veškeré zásoby. Neodmyslitelnou součástí této zóny je lednice a mrazák. Otevřená balení potravin však patří do přípravné zóny. Pro uložení zásob si vyhraďte dostatek místa, patří sem totiž:
- pečivo
- těstoviny, rýže a další přílohy
- cukr, mouka, krupice
- chlazené a mražené potraviny
- káva, čaj
- atd.
Kuchyň je místem, ve kterém se nejrychleji tvoří nepořádek. Proto vám vřele doporučujeme uložit sem i vysavač. Bezproblémově skladné jsou například vysavače Miele, které se perfektně vejdou i do malé skříňky.
Jestliže zařizujete novou kuchyň, doporučujeme vám umístit všechny zóny vedle sebe, tak jak jsme je popsali výše. V případě, že je vaše kuchyň už v plné polní, doporučujeme trochu zahýbat s nábytkem nebo alespoň přehodit pár věcí do jiných skříněk a uvidíte, jak vám vaření půjde rychleji od ruky!
Diskuse
Příspěvky diskuse
Seřadit od nejnovějšího, od nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).